Jesień w Kolorado

Jesień to wymarzona pora roku do spacerów z aparatem. Natura zaś, to temat fotograficzny numer jeden z racji niesamowitej ilości pięknych kolorów, pobudzających nasze zmysły. Ogromne wrażenie robią na miłośnikach jesiennych barw fotografie wykonane w dalekich zakątkach świata, gdzie natura o tej porze roku wygląda wręcz spektakularnie. Mowa tutaj o Kandzie czy Stanach Zjednoczonych (ze szczególnym uwzględnieniem północno-wschodnich stanów Maine, New Hampshire czy Vermont oraz położonego w centrum kraju Kolorado). Coroczna obserwacja jesiennych barw stanowi tam rytuał. Na licznych portalach internetowych można obserwować postęp przebarwiania się liści. Wraz z nadejściem intensywnych kolorów, ruszają w podróż miliony miłośników jesieni, żądnych uwiecznienia tego niesamowitego spektaklu na fotografiach…

Mapa kolorów jesieni na stronie Smoky Mountains Nat’l Park

Oczywiście Kanada i USA to nie jedyne miejsca, gdzie możemy podziwiać jesienne zmiany barw.  Zmiany kolorów liści w okresie jesieni są najbardziej intensywne na półkuli północnej i obejmują większość południowej części kontynentalnej Kanady, obszary północnych Stanów Zjednoczonych, Północnej, środkowej i zachodniej Europy (na północ od Alp), region Kaukazu oraz w Azji Wschodniej – w tym w znaczne części północnych i wschodnich Chin, a także Korei oraz Japonii. Tak, jak urzekające jest samo zjawisko, tak równie ciekawy jest proces, który doprowadza do zmiany kolorów liści. Od wiosny do wczesnej jesieni podstawowym związkiem, wpływającym na ich zielony kolor jest barwnik o nazwie chlorofil. Zmiana koloru liści jest efektem procesu, który ma przygotować rośliny do przetrwania niekorzystnych warunków atmosferycznych w okresie zimy. Jesienią, gdy zmniejsza się ilość chlorofilu, do głosu dochodzą inne barwniki. Miejsce chlorofilu zajmują żółte ksantofile, pomarańczowe karoteny oraz czerwone antocyjany. To dzięki ich występowaniu, kolory liści zaczynają się zmieniać. Ostatnim etapem tego procesu jest zrzucenie liści na zimę…  

Skoro wiemy już, co dzieje się z jesiennymi liśćmi, czas wyruszyć na fotograficzne polowanie. Niekoniecznie do odległych krajów, bo u nas, w Polsce jesień tez potrafi wyglądać pięknie! Idealnym miejscem do obserwacji jesiennych przebarwień są lasy, parki czy własne, przydomowe ogrody. Moje kroki wiodą dziś do jednej z najpiękniejszych oaz zieleni w Warszawie, jaką jest Park Skaryszewski. Powstał on w roku 1906 i budowany był według projektu wybitnego planisty i ogrodnika Franciszka Szaniora. Swoją nazwę park wziął od podmokłych łąk wsi Skaryszew, na terenie których powstał. W okresie międzywojennym nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego. W czasie II wojny światowej park uległ znacznemu zniszczeniu. Po wojnie musiano przeprowadzić renowację, podczas której dosadzono tysiące drzew i krzewów.

Park Skaryszewski

Po ponad 100 latach od stworzenia, Park Skaryszewski z pewnością nadal jest jednym z najpiękniejszych miejsc na przyrodniczej mapie stolicy. Rozciąga się na powierzchni blisko 60 hektarów, pomiędzy ulicą Międzynarodową, Aleją Zieleniecką oraz Aleją Waszyngtona. Od wschodu jego granicę wyznacza Jezioro Kamionkowskie. Liczne jeziorka i stylowe mostki idealnie współgrają z bogatą szatą roślinną parku. Całości dopełnia rozarium (w granicach którego rosną majestatyczne, olbrzymie magnolie) oraz sztuczny wodospad znajdujący się od strony Alei Waszyngtona. Nie mniej imponująco wygląda „Skaryszak” od strony przyrodniczej. W parku można podziwiać 280 gatunków drzew i krzewów. Wśród nich znajdziemy między innymi klony złociste, dęby czerwone, modrzewie, srebrne świerki, miłorzęby japońskie, cisy, wiązy czy daglezje – łącznie ponad 20 tyś drzew i krzewów, z których najstarsze pamiętają czasy otwarcia Parku.

Na tym jednak nie koniec. Skaryszak jest domem dla 260 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, 45 gatunków porostów, 250 grup bezkręgowców oraz 19 gatunków ryb, płazów i gadów oraz tyle samo gatunków ssaków! To miejsce przyciąga również miłośników ptaków. Badania pokazują, że w Parku Skaryszewskim występuje około 80 gatunków ptaków, z czego 36 prowadzi tutaj lęgi. Warto wybrać się na (nie tylko) jesienny spacer po Skaryszaku, bo o tej porze roku Natura maluje piękne obrazy, godne fotograficznego uwiecznienia…

Jarosław Deluga

_____

W roku 2014 Ponad 40 naukowców podjęło się przeprowadzenia inwentaryzacji Parku Skaryszewskiego w Warszawie. W ramach tych prac powstało ciekawe opracowanie, przedstawiające stan flory i fauny Parku Skaryszewskiego. Jeśli chcielibyście się zapoznać z raportem, znajdziecie go tutaj:

http://www.miastoiptaki.pl/wp-content/uploads/2015/04/RAPORT-20IV15_CC-BY-NC.pdf

 

[ngg src=”galleries” ids=”9″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]